Szatmár megyében mely településen a legveszélyeztetettebb a magyar nyelvű oktatás?
Apa, Batiz, Amac, Tamásváralja - ezek azok a települések, ahol az elemi iskolában egyetlen egy magyar tannyelvű osztály működik. Csak egy kicsit jobb a helyzet Nagymajtényban, illetve Magyarcsaholyban, ahol két osztály működik, 20 alatti összlétszámmal. Ugyanakkor erősíteni kell a vámfalui és avasújvárosi iskoláinkat, mivel az utóbbi időben rohamosan csökkent az osztálylétszám.
Ön miben látja a megoldást?
Első lépésben az oktatási folyamatot befolyásoló külső tényezőkön kell javítani: gondolok itt az iskolaépületekre, illetve azok felszereltségére. Ugyanakkor legalább ilyen fontos tudatosítani a szülőkben, hogy az anyanyelvükön tanuló diákok megértik azt, amit tanulnak, tehát könnyebben elsajátítják az ismereteket.
Ön pár nappal ezelőtt arról beszélt, hogy folyamatosan fejlődik a megyében az oktatás infrastuktúrája, ilyen téren hol vannak a legnagyobb hiányosságok?
Évek óta járom Szatmár megyét és összességében elmondható, hogy folyamatosan korszerűsítik az iskolákat, a városokban és vidéken egyaránt. A tapasztalatokból azonban az is egyértelmű, hogy a magyar nyelvű oktatás az RMDSZ-es vezetők szívügye és ebben támogatni kell a polgármestereket, tanácsosokat. Ugyanakkor az igazsághoz hozzátartozik, hogy továbbra is vannak, főleg kisebb településeken, olyan iskolák, ahol nem megfelelőek a körülmények, ezen pedig változtatni kell.
Zászlójukra tűzték a pedagógusok fizetésemelését, ezt nagyon sokan megígérték már az elmúlt években, Önök hogyan gondolják ennek a megvalósítását?
Kezdeményezzük az oktatásban dolgozók 25 százalékos fizetésemelését. Ez egy nagyon fontos ügy számunkra, annál is inkább, mert ez jelenleg 12600 magyar nyelvű tanárt érint, ugyanakkor a teljes romániai pedagógus-társadalom hasznára válik. Az aktuális kormányok folyamatosan azt állítják, hogy nincs erre anyagi fedezet, erre azt tudom mondani, hogy ha ezt prioritásként kezeljük, akkor a megoldáshoz vezető utat is meg fogjuk találni.